Sleduj mě
Zpět na články
ž c

Jak vám chlad a zima pomůže k pohodlnějšímu životu

9. 8. 2017

Chlad a termogeneze jsou pojmy, na které v klasickém fitness světě moc nenarazíte, přitom je považuji za podobně důležitou věc, jako je suplementace vitamíny. Za věc, která dlouhodobě zvyšuje výkon, regeneraci a kvalitu života.

 

Mezi profesionálními sportovci lze chlad vidět již několik let (NHL, NFL, atletika), a byl velmi střeženou metodou, která se ven dostala jen výjimečně bez většího zájmu veřejnosti, což by ale byla velká chyba. Nyní se na světlo dostává o trochu více a kádě s ledem lze vidět např. na tréninku české fotbalové reprezentace. O co tedy přesně jde?

 

„Chlad byl velmi střeženou tréninkovou metodou.“

 

Osobně jsem začal s otužováním bez větší znalosti dopadů termogeneze na výkon před asi třemi lety zkrátka proto, že mi to dělalo dobře a chtěl jsem si na to zvyknout. Stálo to na začátku trochu přemáhání a velkou míru šoku, teď je to věc, bez které nedokážu začít den.

Pro úvod do otužování je dobré začít se mýt klidně teplou vodou, v půlce přejít na chladnou a ledovou nakonec. Interval ledové vody se snažte prodlužovat. Hlavně po ránu je to slušný startovač, protože teplá voda a horko vás spíše uspává. První benefit je tedy rozhodně větší bdělost. Při sprchování začínám od nohou směrem k srdci a soustředím se pak na oblast břicha a zátylku, což je důležité termogenní místo i podle Tima Ferrise v knize Čtyřhodinové tělo.

Po nějaké době jsem jen tak mimoděk zjistil, že zůstat např. v ledovém bazénku po sauně několik minut aniž by mi byla zima, mi nečiní žádný problém, stejně tak na samotnou ledovou sprchu nereaguji žádným škubáním, křičením, či zimou obecně, často ji potom ani necítím. To beru za velice zajímavé, tělo dlouhodobě zvyklé na chlad na něj z velké části nereaguje a už vůbec ne jakýmkoliv šokem. Pokud se v ochlazovacím bazénku nehýbu, vůbec necítím zimu, je mi prostě jen “dobře”. Dostávám se tak hned k několika benefitům zároveň, které mají souvislost se zdravím.

 

„Tělo dlouhodobě zvyklé na chlad na něj z velké části nereaguje.“

 

Takto adaptované tělo nemá problémy s výkyvy teplot a změnami prostředí, které se běžně projevují nachlazením. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy “nachladnul”. Další věcí je, že vám jednoduše není tolik zima. Na jaře, na podzim a v zimě chodím prakticky stejně oblékaný (takže ušetříte za šatník), jelikož pociťuji překvapivou věc – otužilost a necitelnost chladu se u mě projevuje až u teplot, blížící se k nule a pod ní. 10 stupňu a 0 stupňů je tak pro mě pocitově velmi podobná teplota, což má za efekt to, že když mrzne, chodím stále v jednovrstvém kabátu, pod kterým mám často jen tričko. A nenachladnu.

 

„Chlad neoddiskutovatelně zlepšuje regeneraci.“

 

Z hlediska sportu samotného pak chlad z mé vlastní zkušenosti neoddiskutovatelně zlepšuje regeneraci. Často i den poté, kdy tělo bolí po náročném tréninku, zmírňuje bolest, urychluje odkyselení laktátu a umožní vám dříve zase trénovat. Je zajímavé, že většina lidí zná ledování bolavého místa, ale nenapadlo je aplikovat jej do větších ploch, či na bolavý sval, který se také opravuje. Profesionální atleti se po tréninku často na několik minut naloží do kádě plné ledu. Nám zatím bude stačit dlouhá ledová sprcha. Vyzkoušejte to.

Ochlazování by se to pro vás stát úplně automatickou věcí, na které si velmi snadno vypěstujete až závislost, která dlouhodobě zlepší kvalitu a pohodlí vašeho života a výkonu.

 

Co vám přinese chlad a zima?

  1. Změny teplot vaše tělo nebude vnímat tak dramaticky.
  2. Zimní teploty vám nebudou činit žádné problémy.
  3. Budete méně nemocní.
  4. Regenerace po tréninku se výrazně zlepší.
  5. Chlad má částečný vliv na pálení podkožního tuku.